Діяльність у сфері перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в Україні регулюється, зокрема Законом України «Про автомобільний транспорт» (далі – Закон), Порядком проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 № 1081 (далі – Порядок № 1081) тощо.
Вказаними нормативно-правовими актами передбачається виключно конкурсний відбір перевізників на автобусних маршрутах загального користування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2022 року № 512 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 р. № 176 і від 3 грудня 2008 р. № 1081» доповнено Порядок № 1081 пунктом 41 такого змісту: «Договір або дозвіл, строк дії якого закінчується у період дії воєнного стану в Україні, вважається таким, дію якого продовжено на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування. Продовження строку дії договору можливе за згодою сторін та за умови підтвердження автомобільним перевізником спроможності виконувати зобов’язання відповідно до укладеного з ним договору».
Разом з тим, як зазначило Міністерство розвитку громад та територій України, як головний орган у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику, зокрема, у сфері автомобільного транспорту, передумовою та головною метою доповнення Порядку № 1081 пунктом 41 є забезпечення автомобільними перевізниками безперебійного здійснення перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування у разі закінчення строку дії відповідних договорів або дозволів під час дії воєнного стану, які укладені за результатами конкурсних процедур, проведених як до, так і після введення воєнного стану.
Натомість тимчасові договори, відповідно до підпункту 2 пункту 55 Порядку №1081, укладаються організатором з перевізниками за певних умов, один раз, тимчасово – на строк не більш як три місяці і до проведення конкурсу, у зв’язку з чим дія пункту 41 на такі договори не розповсюджується.
Південним міжобласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України за дорученнями АМКУ здійснено контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції у сфері пасажирських перевезень на автобусних маршрутах загального користування в територіальних межах Одеської області та встановлено таке.
Організатором перевезень на приміських та міжміських внутрішньообласних автобусних маршрутах загального користування, що не виходять за межі Одеської області визначено Департамент морегосподарського комплексу, транспортної інфраструктури та зв’язку Одеської обласної державної адміністрації (далі – Департамент).
Як встановлено Відділенням, Департамент укладав з перевізниками тимчасові договори щодо низки автобусних маршрутів загального користування строком дії три місяці без проведення конкурсів, після чого додатковими угодами продовжував строк дії таких договорів у відповідності до пункту 41 Порядку № 1081 на період дії воєнного стану в Україні і протягом одного року з дня його припинення чи скасування.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб’єкти господарювання, органи влади, органи місцевого самоврядування, а також органи адміністративно-господарського управління та контролю зобов’язані сприяти розвитку конкуренції та не вчиняти будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Виконання органами влади та органами місцевого самоврядування зобов’язання щодо сприяння розвитку конкуренції та невчинення будь-яких неправомірних дій, які можуть мати негативний вплив на конкуренцію, здійснюється шляхом створення конкурентного середовища для здобуття суб’єктами господарювання переваг над іншими суб’єктами господарювання завдяки власним досягненням, чим забезпечується змагальність між суб’єктами господарювання, що є головною ознакою економічної конкуренції.
Недотримання органами влади та органами місцевого самоврядування зазначених принципів призводить до спотворення конкуренції та відповідно до нездійснення ними заходів щодо сприяння розвитку конкуренції, що є одним із заходів, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку економічної конкуренції та обмеження монополізму.
Бездіяльність з боку Департаменту, яка полягає у непроведенні конкурсів з визначення автомобільних перевізників після закінчення тримісячного терміну дії тимчасових договорів про перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, на певних автобусних маршрутах загального користування містить ознаки порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених частиною першою статті 15 та пунктом 3 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді бездіяльності органу влади, яка може призвести до недопущення конкуренції на ринках перевезень на відповідних автобусних маршрутах загального користування.
Ураховуючи зазначене, адміністративна колегія Відділення 27 листопада 2024 року надала Департаменту обов’язкові для розгляду рекомендації про припинення бездіяльності, яка містить ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Про результати розгляду рекомендацій Департамент має повідомити Відділення у тримісячний строк з дня їх отримання.