РОЗПОРЯДЖЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНОЇ КОЛЕГІЇ № 11-р від 11.09.2018

Опубліковано 06 листопада 2018 року о 10:56

 

АНТИМОНОПОЛЬНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ

МИКОЛАЇВСЬКЕ ОБЛАСНЕ ТЕРИТОРІАЛЬНЕ ВІДДІЛЕННЯ

 

РОЗПОРЯДЖЕННЯ

АДМІНІСТРАТИВНОЇ КОЛЕГІЇ

 

 

11.09.2018 р. №11-р

Справа №2-26.206/11-2018

 

 

Про початок розгляду справи

про порушення законодавства

про захист економічної конкуренції

 

 

Адміністративна колегія Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, розглянувши подання Відділу досліджень та розслідувань територіального відділення про початок розгляду справи від 11.09.2018 №2-06/90-пр,

 

ВСТАНОВИЛА:

 

 

(1)     До Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (надалі – Відділення, територіальне відділення) надійшло звернення Управління служби безпеки України в Миколаївській області від 07.02.2018 №64/20-1392, щодо обставин, які, зокрема, можуть свідчити про ознаки вчинення ТОВ «Нікспецсервіс» та ТОВ «Юг-Спецсервис» порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів (тендерів), під час спільної участі у процедурах публічних закупівель, проведених Миколаївською філією Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» протягом 2017-2018 років.

(2)     В ході здійснення відповідного дослідження територіальним відділенням встановлено наступне.

(3)     ТОВ «Нікспецсервіс» (ідентифікаційний код юридичної особи 33797953, місцезнаходження: 54046, м. Миколаїв, вул. Архітектора Старова, буд. 6) згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб − підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/) зареєстроване 16.09.2005 року. Основним видом діяльності Товариства, згідно даних органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, є збирання безпечних відходів (код КВЕД 38.11.)

(4)     ТОВ «Юг-Спецсервис» (ідентифікаційний код юридичної особи 36622957, місцезнаходження: 54017, м. Миколаїв, вул. Чкалова, буд. 32/3) згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб − підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/) зареєстроване 21.09.2009 року. Основним видом діяльності Товариства, згідно даних органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, є збирання небезпечних відходів (код КВЕД 38.12.)

(5)     За результатами моніторингу системи електронних торгів «ProZorro» територіальним відділенням встановлено, що ТОВ «Юг-Спецсервис» та ТОВ «Нікспецсервіс» (надалі разом – учасники) систематично приймають участь у процедурах закупівель разом, а саме у процедурах за ідентифікаторами:

1) UA-2017-08-09-001786-b;

2) UA-2017-08-09-000394-a;

3) UA-2017-12-29-000276-a

(6)     З метою встановлення обставин, які можуть свідчити про вчинення Учасниками порушення законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів, територіальним відділенням було проведено порівняльний аналіз документів, що входять до складу тендерних пропозицій учасників на предмет наявності схожостей та помилок, які об’єктивно зумовлені вимогами та оформленням тендерної документації замовника процедури публічної закупівлі, та помилок/схожостей, які носять суб’єктивний характер та жодним чином не пов’язані зі специфікою тендерної документації та вимог замовника.

(7)     Здійснено дослідження на предмет наявності між Учасниками вказаних процедур закупівель відносин контролю в розумінні визначення статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції».

(8)               За результатами проведеного комплексного дослідження Відділенням було встановлено, що ТОВ «Юг-Спецсервис» та ТОВ «Нікспецсервіс» під час участі у вищевказаних процедур закупівель діяли не як самостійні суб’єкти господарювання, та узгоджували свою поведінку.

(9)     Метою проведення торгів є отримання замовником найкращої пропозиції, тобто одержання товару належної якості за оптимальною ціною. Змагальність учасників торгів передбачає самостійні дії (поведінку) кожного з учасників і зумовлює для здобуття перемоги пропонування кращих умов за найнижчими цінами; якщо учасники торгів домовляються між собою (узгоджуються) щодо умов своїх пропозицій конкурсних торгів, то усувається й самостійність в їх поведінці.

(10) Відповідно до підпункту 28 пункту 1 статті 1 Закону України «Про публічні закупівлі», тендер (торги) - це здійснення конкурентного відбору учасників з метою визначення переможця торгів згідно з процедурами, установленими цим Законом (крім переговорної процедури закупівлі).

(11) Такий конкурентний відбір забезпечується лише завдяки наявності конкуренції між учасниками торгів.

(12)      Згідно зі статтею 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» конкуренція - це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб’єкт господарювання не може визначати умови обороту товару на ринку.

(13)      Отже, Закон України «Про захист економічної конкуренції» допускає досягнення переваг за рахунок саме власних досягнень суб'єктів господарювання. У випадку ж, коли учасники торгів домовляються (узгоджують свою поведінку між собою) один з іншим щодо умов своїх пропозицій конкурсних торгів, то усувається й самостійність в їх поведінці, а як наслідок, і конкуренція між ними під час проведення процедур закупівель. Якщо ж учасники замінили конкуренцію між собою на координацію, то покупець не отримує той результат, який би він отримав в умовах справжньої конкуренції. За результатами таких торгів перемагає учасник торгів не внаслідок конкурентного відбору, наявність чого відповідно до законодавства є обов’язковою умовою при визначенні переможця. Тому такі узгоджені дії учасників торгів спотворюють ці ж самі торги (тендери).

(14)      В даному випадку, Учасники під час участі у вказаних процедурах закупівель не змагалися між собою, оскільки діяли не самостійно, а узгоджували свої дії, тому усунули конкуренцію між собою. В результаті був спотворений основний принцип торгів - здійснення конкурентного відбору учасників, відповідно, право на укладення договору було отримано переможцем не на конкурентних засадах.

(15)      Частиною першою статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» передбачено, що узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до усунення конкуренції, є антиконкурентними узгодженими діями. Антиконкурентними узгодженими діями відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 цього Закону визначаються, зокрема узгоджені дії, які стосуються спотворення результатів торгів (тендерів). Вчинення антиконкурентних узгоджених дій забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із цим Законом.

(16)           Отже, дії ТОВ «Юг-Спецсервис» та ТОВ «Нікспецсервіс», які полягають в узгодженні своєї поведінки під час участі у процедурах публічних закупівель за ідентифікаторами UA-2017-08-09-001786-b, UA-2017-08-09-000394-a та UA-2017-12-29-000276-a, містять ознаки трьох порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів (тендерів).

 

Виходячи із наведеного, керуючись статтею 14 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», статтями 36, 37 Закону України «Про захист економічної конкуренції», пунктом 11 Положення про територіальне відділення Антимонопольного комітету України, затвердженого розпорядженням Антимонопольного комітету України від 23.02.01 р. № 32-р, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.03.01 р. за № 291/5482, із змінами та доповненнями, пунктом 203 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ), затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994р. №5, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 06.05.1994р. за №90/299, адміністративна колегія Миколаївського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України,

 

 

ВИРІШИЛА:

 

1. Розпочати розгляд справи за власною ініціативою у зв’язку з наявністю у діях товариства з обмеженою відповідальністю «Нікспецсервіс» (ідентифікаційний код юридичної особи 33797953, місцезнаходження: 54046, м. Миколаїв, вул. Архітектора Старова, буд. 6) та товариства з обмеженою відповідальністю «Юг-Спецсервис» (ідентифікаційний код юридичної особи 36622957, місцезнаходження: 54017, м. Миколаїв, вул. Чкалова 32/3) ознак трьох порушень законодавства про захист економічної конкуренції, передбачених пунктом 1 статті 50, пунктом 4 частини другої статті 6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів наступних торгів (тендерів), проведених Миколаївською філією Державного підприємства «Адміністрація морських портів України»:

- Послуги у сфері поводження з радіоактивними, токсичними, медичними та небезпечними відходами за Кодом ДК 021:2015 90520000-8 (Видалення промасленого дрантя з суден) (ідентифікатор UA-2017-08-09-001786-b);

- Утилізація сміття та поводження зі сміттям за Кодом ДК 021:2015 90510000-5 (Послуги з видалення відходів із суден) (ідентифікатор UA-2017-08-09-000394-a);

- Утилізація сміття та поводження зі сміттям за Кодом ДК 021:2015 90510000-5 (послуги з видалення відходів із суден) (ідентифікатор UA-2017-12-29-000276-a).

2. Доручити збирання та аналіз доказів у справі Відділу досліджень і розслідувань.

 

 

 

Голова адміністративної колегії

Миколаївського обласного

територіального відділення

Антимонопольного комітету України В. Харченко

 

 

Більше за темою

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux