У зв’язку з надходженням численних звернень з боку громадян, юридичних осіб щодо підвищення роздрібних цін на продукти харчування та лікарські засоби на території Одеського регіону, Одеське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України інформує про повноваження органів влади щодо контролю за цінами.
Згідно зі статтею 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики, зокрема в частині здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб’єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлених і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Повноваження Антимонопольного комітету України щодо впливу на формування ціни на товар виникає виключно за умов виявлення порушень законодавства про захист економічної конкуренції у вигляді зловживання суб’єкта господарювання монопольним становищем або вчинення суб’єктами господарювання узгоджених дій, які заборонені законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2009 № 333 «Деякі питання державного регулювання цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» (далі — Постанова № 333) затверджено Національний перелік основних лікарських засобів та Порядок формування цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення, щодо яких запроваджено державне регулювання.
Державне цінове регулювання лікарських засобів, включених до Національного переліку, відбувається шляхом встановлення граничних рівнів постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2008 № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і медичні вироби».
На сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України розміщена інформація про те, що 22 квітня 2020 року на черговому засіданні Кабінет Міністрів України ухвалив постанову “Про заходи щодо стабілізації цін на товари, що мають істотну соціальну значущість, товари протиепідемічного призначення, що необхідні для запобігання поширенню епідемій, пандемій, коронавірусної хвороби (COVID-19)”.
Згідно з постановою декларування зміни роздрібних цін здійснюватиметься через офіційний сайт Держпродспоживслужби, яка проводить державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. Постанова вступить в силу через 10 днів з дня її опублікування та діятиме до закінчення карантину. З вищезазначеною інформацією можна ознайомитись на офіційному сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України https://www.me.gov.ua/.